БЕСЛАН, ГРАДИТЕЉ МИРА
Беслан се никада не сме заборавити.
Беслан је домовина свих суза које су пролиле Мајке Земље.
Беслан је рањено срце човечанства.
За Праведнике света Беслан мора остати симбол најдубљег страдања а човечанству које је сломљено, ожалошћено и неспособно да живи у миру, служи као подсетник да се убиство народа и његове деце никада не користи за постизање политичких циљева.
Двадесет година након масакра његове деце од стране међународног тероризма, предлажемо град Беслан и његов мученички народ за кандидата за Нобелову награду за мир
Ово је да се поново потврди одбацивање тероризма у свету и да се подрже напори оних који настављају да помажу Беслану да се излечи од немилосрдног зла и клања његове деце.
ЖАЛБА
НОМИНУЈЕМО ГРАД БЕСЛАН ЗА НОБЕЛОВУ НАГРАДУ ЗА МИР 2025.
Не, нема бола на свету дубљег од овога.
Беслан је домовина свих суза које су пролиле Мајке Земље.
Од 3. септембра 2004. Беслан је постао синоним за вечну тугу, ублажен само солидарности и заједничком тугом. Мали град, невољно претворен у симбол храбрости, отпорности и недокучиве, бескрајне патње.
Име Беслан сада има исту тежину као Аушвиц, Бухенвалд, Мај Лај, Марзабото.
Величина бола нанетог и претрпљеног у Беслану не може се изразити речима.
Ниједан језик на земљи не садржи израз који може дати звук тако огромној тузи.
Ово је колективна бол, бол целог народа, целе заједнице. Бол тако дубок да гуши и уништава.
Беслан је рањено срце човечанства. Те ране тек треба да зацеле — можда и оне никада неће – али ехо дечје трагедије, која подсећа на Иродово клање, још увек одјекује широм света.
Од три дана апокалипсе у школи број 1, Беслан се полако уздизао и постао ГРАД ГРАДЊЕ МИРА.
Та три дана остају урезана у срцима и умовима милиона људи различитих верских/духовних веровања и националности.
Оно што је почело као неописива трагедија еволуирало је у изузетан пут ка миру. Рођен из огромне туге, овај покрет је израстао у моћну, незаустављиву снагу за колективни мир.
Преживјели, њихова грађанска удружења, породице жртава и читава заједница Беслана сада оличавају тријумф живота над смрћу, мира над бруталношћу тероризма.
Беслан је лекција — она је жива и стална. Учи братству, солидарности и активном, практикованом саосећању.
Деца Беслана су научила свет много чему. Научили су нас храбрости и показали да добро може победити зло, живот над смрћу.
Они су вапили за мир.
Данас Беслан представља симбол мира, суживота, толеранције и прихватања.
То је град који је дао изузетан допринос промовисању света заснованог на вредностима мира, братства и заједничке хуманости.
Из ових разлога ми, грађани многих народа, потписници овог апела, позивамо да се граду Беслану додели Нобелова награда за мир.
НОРВЕШКИ НОБЕЛ КОМИТЕТ
капија Хенрика Ибзена 51
0255 ОСЛО – НОРВЕШКА
БЕСЛАН: ЧИЊЕНИЦЕ ВЕЛИКЕ ТРАГЕДИЈЕ
Према званичним подацима, у тренутку терористичког напада на школу, 1.116 људи су отети као таоци. Од тога, 17 одраслих мушкараца су терористи погубили првог дана као одмазду за повлачење владе из преговора, док су 3 друга убијена у близини школе истог дана. Од преосталих талаца, 284 су убијена бомбама које су терористи поставили унутар школе, као и током накнадне акције спасавања. Још 13 особа преминуло је наредних дана од повреда задобијених током напада.
Дана 3. септембра два спасиоца су погинула док су покушавали да извуку тела жртава првог дана опсаде. Истог дана у нападу на ослобађање талаца живот је изгубило 10 припадника руских специјалних снага, док су 3 цивила убијена, а један је касније преминуо од рањавања.
Укупан број жртава: 334, укључујући 186 деце, од којих 9 предшколског узраста.
Жртве по нивоу разреда:
– 18 ученика првог разреда; – 15 ученика другог разреда; – 21 ученик трећег разреда; – 21 ученик четвртог разреда; – 16 ученика петог разреда; – 28 ученика шестог разреда; – 13 ученика седмог разреда; – 13 ученика осмог разреда; – 22 ученика деветог разреда; – 9 ученика десетог разреда; – 1 ученик једанаестог разреда
У 66 породица убијено је између 2 и 6 чланова. Седамнаесторо деце остала су потпуно сирочад.
Повређено је укупно 810 људи, укључујући таоце, припаднике специјалних снага, ФСБ (Федерална служба безбедности), МЦС (Министарство за ванредне ситуације), МВД (Министарство унутрашњих послова) и Војску—од којих 479 деце ( 44 предшколског узраста).
Тешке повреде, задобиле су 163 особе, од којих 97 деце (6 предшколског узраста).
Трајним инвалидима остало је 72 деце и 69 одраслих. Поред ових физичких повреда, напад је иза себе оставио траг срчаних удара, самоубистава и трајних психичких траума…
ПРИДРУЖИТЕ НАМ СЕ!
Буди са нама.
Потпишите апел Комитету за Нобелову награду за мир у Ослу.
Хвала вам на подршци.
Nome Име
Cognome Презиме
Data di nascita Датум рођења
Email имејл
Paese Земља
Città Град